Sedneme si na okraj židle. Chodidla jsou celou plochou na zemi. Dolní končetiny jsou doširoka rozkročeny na 90 stupňů. V hlezenním, kolenním a kyčelním kloubu je úhel 90 stupňů. Pateř je napřímená. Pánev si můžeme představit jako misku s vodou a snažíme se mít hladinu vody tak, aby nevytekla dozadu ani dopředu. Lopatky stahujeme do “zadních kapes u kalhot”– mírně dozadu a dolů. Hlava se tak automaticky dostává do správného postavení a lehce zatlačíme bradu dozadu, aby byla vodorovně se zemí.
Abychom se dokázali hezky srovnat, může nám pomoct cvičební pás (Thera-Band) nebo šála, šátek.
Dáme si pás na spodní žebra, tam, kde se lokty dotykají zevní strany hrudníku při pokrčení, překřížíme a uchopíme pás dlaněmi směrem vzhůru, abychom měli ramena od uší, lokty u těla. Vnímáme náš dech, jak se při nádechu začne rozšiřovat hrudník. Dýcháme směrem dozadu i do stran.
K vytažení páteře, abychom se “nehrbili” nám pomůže “svázání nohou”. Dáme si nohy na šířku kyčlí a svážeme si nohy v oblasti půli stehen. Lehce tlačíme do pásu. Jak je ukázáno na posledním obrázku. Máme palcovou, malíkovou hranu a střed paty na zemi. Opora o chodidla nám pomáhá vytažení se vzhůru.
Pojďme se tedy „správně“ posadit, chodidla máme na zemi a odtlačujeme se od nich. Napřímíme páteř. Srovnáme si postavení pánve a trupu. Hlava je v prodloužení páteře a brada paralelně se zemí. Obličejové svaly máme uvolněné.
Další rady a jednoduché cviky jsem sepsala do eBooku Cvičení nejen pro školáky, aby měli zdravá záda.
A nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno líp:-).