Tejpování je léčebná metoda využívající tejpovácí pásky, které se aplikují na různé části těla, za účelem usnadnění lymfatické drenáže, zlepšení prokrvení, facilitace oslabených a inhibice přetížených svalů, vlivnění exteroceptivní, proprioceptivní a nociceptivní aference.
Tejpovací pásky jsou různě barevné. Často se setkávám s otázkou, zda odlišné barvy kinesiologických pásek mají pro tejpování nějaký význam a mohou-li ovlivnit terapii. Ano, i když tejpovací pásky jedné značky mají z výroby stejné vlastnosti, tak jejich barvy mohou mít na člověka různý vliv. I barva pásky může ovlivnit tejpovanou část těla, podpořit hojení a regeneraci.
Práce s barvami je o tom, že můžete samotný proces tejpování barvou podpořit, zlepšit. Ale je to jen doplňková terapie. Je zajímavé, že ze začátku lidé často vyberou barvu béžovou a později vybírají mezi barvami.
Co barva, to druh energie, který chceme buď barvou podpořit nebo naopak utlumit. Většinou platí, že přebytek energie (potřeba tlumit) poznáme dle akutních projevů a problémů. Naopak nedostatek energie (podporujeme) je nedostatečná funkce.
Základní dělení v systému Su-Jok, které bychom si měli pamatovat:
Kdy není vhodné tepovat?
Pokud máme otevřené rány, kožní defekt, horečka, melanom kůže, kardiopulmonální dekompenzaci, elefantiázu, alegii na složky tejpu nebo hlubokou žilní trombózu netejpujeme.
v tejpování využíváme především oslovení nervové soustavy, kdy změnou poměrů na periferii, modulujeme aferenci a pak očekáváme na tuto změnu odpověď centrálního nervového systému.
Tejpování je důležité chápat jako součást komplexní léčby, sloužící k podpoře efektu fyzioterapie.