Jak správně dýchat a jak to vysvětlit dětem?

Začali jste chodit na fyzioterapii a chtěli jste se tedy naučit dýchat, ale nešlo to, nevěděli jste jak na to,  Tak jste přestali cvičit. Když „to dýchání“ nejde.  Je těžké naučit se zase správně dýchat, to ano, protože musíme změnit náš zafixovaný stereotyp. Je těžké se “přeučit“ dělat něco jinak. Důležitá je trpělivost.

Jak na to? Nejdříve je nutné porozumět, jak bránice pracuje….

Povíme si, jak bránice funguje, o její pístové funkci, která mění nitrobřišní a nitrohrudní tlak.

Můžeme si  bránici představit jako takovou kopuli, která odděluje dutinu hrudní od břišní. To je víko nádoby a dnem je pánevní dno. Důležité je propojení mezi víkem a dnem. Právě správné držení těla a napřímení páteře, vede k tomu, že ramenní klouby, bránice a pánevní dno jsou nad sebou.

Při nádechu se bránice oploští, opře o nitrobřišní orgány, hrudník se musí rozvinout ve všech směrech (dochází k excentrické kontrakci svalů trupu), uvidíme rozevření spodních žeber do stran, rozvine se oblast pánevního dna a dochází k vytažení (distrakci) páteře díky svalu m. serratus posterior inferior a prodloužení L5-L1 až o 5cm. Což má blahodárný vliv na meziobratlové ploténky a také na prokrvení dolních končetin a tonus (napětí) svalů.

Pokud není správný dechový stereotyp, pak nemůže být správným žádný jiný funkční pohyb. Prof. Lewit.

A jak to vysvětlit dětem?

Naše tělo je složeno z horního a dolního trupu, ke kterému jsou připojeny končetiny – nohy a ruce. K tomu, aby si obě poloviny vzájemně rozuměly a dobře fungovaly, musí jim pomáhat pan Pupánek, který je namalovaný na obrázku.

Pan Pupánek vystýlá naše bříško a je hezky kulatý do všech směrů. Díky tomu propojuje horní a dolní trup. Při pohybu končetin je tak naše páteř chráněná, ohýbá se hezky část po části do všech směrů, pohyb je plynulý a ladný. To pomáhá take našim svalům, které se přes pana Pupánka mohou hezky natáhnout a o to větší sílu pak mohou vyvinout.

 

Aby nám pan Pupánek pomáhal, musíme nafouknout bříško při nádechu. Představíme si obrovské břicho, které se klene do všech směrů. Když nám to jde s nádechem, můžeme to zkusit I s výdechem. Snažíme se pomalu vydechovat a přitom pořád držet jemné nafouknutí, takže když prstíkama zkoušíme tlačit na bříško, cítíme, že nám do prstů tlačí zpátky.

 

 

Inspirací mi byl a vice informací naleznete v  Cvičebníčku Rehabilitation Prague School a v mém eBooku Cvičení nejen pro školáky, aby měli zdravá záda.

 

 

Jsem fyzioterapeutka a zároveň instruktorka Pilates. Pilates je ideální metoda, která navazuje na fyzioterapii. Upevňuje správné pohybové stereotypy, pomáhá sladit dech s pohybem a vrací tělu jeho přirozenou rovnováhu. Můj příběh si přečtěte zde >>